Register | |   Staff Mail | Contact Us | Weather | Ohio Dept. of Education | Site Map 
Hall of Fame

All Sports Hall of Fame

 

 Click here for HOF Committee Info

Year Inducted
Name
Year
Achievement

2010

George Joseph

1950-1955

Football

2010

Richard Penny

1969-1973

Basketball

2009

Nancy (Holdsworth)

1965-1970

Cheerleader

2009

Robert D. White

1962-1966

Track

2009

Warren Buford Sr.

1947-1950

Football
2004
George Hurd 1948-1950 Football
2004
Jeff Knouff Since 1988 Outstanding Service to OSD Athletic Program
2004
Charles Williams 1949-1950 Football
2002
Emil Cienik 1940-1945 Football, Wrestling, Boxing
2002
Glen Hall 1934-1938 Football, Basketball
2002
William Noble 1952-1956 Football, Basketball
2002
Charles Owen III 1969-2000 Coach and Athletic Director
2001
Walter Richards 1941-1945 Basketball
2001
Kathy Kline 1965-1968 Cheerleader
2001
Paul Hetrick 1955-1958 Football
2001
Clarence Henson 1989-2001 Coach
2000
Gena Burrows Stillwell 1987-1990 Basketball, Volleyball
2000
Chris Somnitz 1993-1996 Track, Soccer
2000
Terry Laughbaum 1968-1992 Coach and Athletic Director
2000
Jody Felter 1974-1978 Cheerleading
2000
Greg Baylis 1991-1995 Basketball, Track, Soccer
2000
Anthony Anderson 1988-1991 Basketball
1999
Willard Carlisle 1928-1932 Football, Basketball
1999
Charles Carman 1922-1926 Basketball
1999
Herbert Herrman 1922-1926 Basketball
1999
Nellie Hixson (Gray) 1954-1956 Cheerleader, Citzenship
1999
Tony Jackson 1986-1989 Basketball, Soccer
1999
Andrew Morgan 1934-1938 Basketball, Citzenship
1999
Ron White 1952-1956 Football, Basketball
1998
William Blevins 1945-1947 Track
1998
Earl Hartman 1955-1959 Football
1998
Rosemary Bradley 1959-1966 Cheerleader
1997
Trina Williams 1978-1981 Basketball
1997
John Bradley 1960-1964 Basketball
1996
Kim Sutton 1974-1978 Basketball
1996
Kathleen Bojanowski 1980-1984 Basketball
1995
Paul Redick 1937-1941 Football
1995
Lawrence Cook 1934-1938 Football, Basketball
1995
Frank Boldizsar 1932-1934 Football
1995
David Bickham 1958-1962 Football, Basketball
1994
Michael Manula 1940-1944 Football, Basketball
1994
Harry Carlisle 1940-1944 Football, Basketball
1994
Evelyn R. Buza 1938-1942 Cheerleader
1994
Mary Bachtel 1973-1977 Basketball, Softball
1993
Alvin Hawk 1937-1940 Football
1993
William Harris 1936-1939 Basketball
1993
Floyd Eveland 1937-1940 Basketball
1992
Michael Voytovich 1937-1940 Football
1992
James Shopshire 1934-1937 Basketball
1992
Richard Gawik 1936-1939 All Sports
1991
Charles Miller 1930-1957 Coach
1991
James Case 1947-1948 Football, Basketball
1990
Clyde Simpson 1948-1951 Basketball
1990
William 'Dummy' Hoy 1875-1879 Baseball
1989
Larry Bostleman 1966-1969 Basketball
1988
Emil Hartman 1956-1959 Basketball

The Ohio School for the Deaf Hall of Fame Committee Wants You!

We are looking for any alumnus who is qualified to be inducted into The Ohio School for the Deaf Hall of Fame. You may nominate yourself or another person. The selection committee will gather information sent to them and will make a decision who to induct, based on this information. Athletic achievement, along with school and community citizenship, are the areas to be closely evaluated when determining a candidate's qualifications for induction.

The following athletic accomplishments will qualify an athlete for consideration by the committee:

  • First or Second Team All State honors
  • All City honors
  • Tournament honors
  • Coaches honors

Nominations may also be considered by the committee from the following categories:

  • Former coach or administrator who has contributed to the success of the athletic program.
  • An alumnus who distinguishes himself/herself in athletics after graduation.
Send nominations and information to:
 
Hall of Fame Committee
Ohio School for the Deaf
500 Morse Road
Columbus, Ohio 43214
Attention: Kim Sutton, Athletic Director


 
 
Staff Mail | Weather | Library | Links | Calendar | Job Posting | Contact Us | Site Map

@ 2008, Ohio School for the Deaf, All Right Reserved.